kolmapäev, 8. märts 2017

RAHVUSVAHELINE NAISTEPÄEV - 
8.märts
Maga kaheksandal kaua,
ole aastas kord ka proua. 
Et ei ununeks naiste vaev,
selleks ongi naistepäev.
Ole sa Mann või Laine,
täna oled lihtsalt naine.
Ole memm või ole plika.
Naistepäev on sinul ikka!
 
Rahvusvahelise naistepäeva tähistamise algust on seostatud USA 1848. aasta reformidega, kui naised said mitmeid õigusi ja vabadusi.
Samuti seostatakse naistepäeva 1908. aastaga, mil New Yorgi tekstiilivabrikus leidis aset tulekahju, kus hukkus 129 naist. Pärast seda hakkasid töölised paremaid ja turvalisemaid töötingimusi nõudma.
Algselt oli sel päeval hoopis teistsugune mõte: see oli töölisnaiste püha, mil mehed jäid lastega koju ja naised läksid tänavale meelt avaldama.

1909. aastal tegi Poola ja Saksamaa poliitik Rosa Luxemburg ettepaneku tähistada
8. märtsi naiste solidaarsuse päevana. 1911. aastal hakati naistepäeva tähistama Saksamaal, Austrias, Šveitsis ja Taanis, 1913. aastal Venemaal.

ÜRO ettepanekul hakati naistepäeva ametlikult tähistama alates 1977. aastast.

Naistepäev Nõukogude Liidus

8. mail 1965 kuulutas NSV Liidu Ülemnõukogu Presiidium rahvusvahelise naistepäeva puhkepäevaks. Naistepäev tähendas koosviibimisi töökohtades ja pidu pereringis. East ja staatusest sõltumata kingiti naistele ja tüdrukutele lilli. Osteti torti ja pakuti kooke ning pidulikke jooke.

Naistepäev Eestis

Eestis kandus naistepäevale üle 20. sajandi alguses riiklikult, kuid ka pereringis tähistatud emadepäev, nii et lapsed valmistasid emadele ja vanaemadele kingitusi. 1960.–1980. aastatel saadeti naistepäeval massiliselt tervitus- ja õnnitluskaarte.
Eestis oli naistepäev viimati riigipüha 1990. aastal.
Kui 1990. aastatel suhtuti naistepäeva pila ja paroodiaga, siis juba kümnendi lõpul muutus päev uuesti aktuaalseks. Taas on tavaks viia sõpradele ja töökaaslastele lilli ja ühiselt midagi pidulikumat ette võtta.

 

Kommentaare ei ole: