kolmapäev, 21. detsember 2016


TOOMAPÄEV

Täna on Toomapäev...ja Toomapäeval algab jõuluaeg.

Tule, tule, Toomake,
jõua, jõua, jõuluke,
jõulud aga jooksvad lauda mööda,
vana sea selga mööda,
kirju kitse külge mööda.



Toomapäev on koristamise päev ja inimesed hakkavad valmistuma juba jõulupühadeks. Nad teevad puhtaks kogu maja. Näiteks pesti saunas kerisekive. Selle tegevusega lootsid inimesed, et siis on pererahvas usin ning maja on puhas ja korras terve aasta.

Samuti hakati pühadeks toitu valmistama. Toomapäeval tapeti pühadeks loomi, soolati liha ja tehti vorstid valmis. Kõik teised tööd on toomapäeval keelatud. Paadid keerati kummuli ja valati neile anniks õlut. Toomapäeval minevat Toomas tõrde – õlu läheb käima ja teda saab palju.
Jõuaks Toomas jõulu tuua,
siis saaks jälle õlut juua,
õlut juua, makit maitsta!



Toomapäeval käisid talust talusse mehed, kes kandsid valgeid riideid – neid mehi kutsuti toomadeks. Toomad käisid peredes jõuludeks tehtud õlut maitsemas ja pähkleid söömas. Toomad teatasid pererahvale, et varsti on jõulupühad saabumas.

Toomapäeval tuli Tahma-Toomas, Must-Toomas või Jõulu-Toomas majast välja kihutada. Vanadest riietest valmistati õlgi ja kaltse täistopitud nukk, mis pimeduse varjus viidi teise peresse. Kui Tahma-Toomast ei märgatud ega viidud edasi, siis tähendas see laiskuse, mustuse ja muude halbade asjade majja tulekut. Leitud kaltsunukku vemmeldati ja visati ta siis uksest välja. Tavaliselt rändas Tahma-Toomas uue aasta saabumiseni ukse tagant ukse taha ja märgistas pere, kelle ukse tagant ta Uusaastahommikul leiti.


Kommentaare ei ole: