kolmapäev, 20. oktoober 2010

Vanavanemate päev

Septembri teine pühapäev — vanavanemate päev

12.09.2010 tähistatati Eestis esmakordselt riikliku tähtpäevana vanavanemate päeva, mis on peaminister Andrus Ansipi sõnul austusavaldus Eesti eakamatele inimestele.

Pühade ja tähtpäevade seaduse muudatuse algatas Erakond Eestimaa Rohelised fraktsioon, kelle sõnul on vanavanemate päeva eesmärgiks tänada ning avaldada austust vanavanematele laste ja lastelaste kasvatamise, jagatud hoole ning armastuse eest ning selle tähistamine aitab tihendada põlvkondadevahelist suhet.

Roheliste liige Marek Strandberg: “Üks päev aastas võiks olla selline, kus pöörataks tähelepanu vanavanematele. Loodetavasti aitab taoline tähtpäev hinnata veelgi kõrgemalt vanavanemate rolli perekonnas. Meie lapsed vajavad oma vanaisasid, kelle elutarkusele toetuda, ning vanaemasid, kellel ei saa kunagi otsa koogid ega kallistused.“

Vanavanemate päeva tähistatakse ka mujal maailmas riikliku tähtpäevana või rahvuspühana - näiteks USA-s, Kanadas, Itaalias, Inglismaal ja Prantsusmaal.

Nagu emadepäev ja isadepäev, nii on ka vanavanemate päeva tähistamine saanud alguse Ameerika Ühendriikidest. Lääne-Virginia koduperenaise Marian McQuade eesmärgiks oli eelkõige avaldada toetust üksikutele vanuritele hoolde- ja vanadekodudes.

Vanavanemate päev on eelkõige perekondlik. Selle tähistamine on iga pere enda teha ning siin on hea võimalus omi traditsioone juurutada. Minna vanaemale-vanaisale koogiga külla või hoopis viia nad kohvikusse. Või võtta ette jalutus- või seenelkäik, üllatada memme-taati piknikuga või katab vanaema oma perele piduliku kohvilaua.

Vanavanemate päev annab ehk väikese tõuke argiaskelduste tuhinas nende sidemete teadvustamiseks ja ka tugevdamiseks. Kiri, kaart, telefonikõne, küllasõit – nii nagu kellelgi võimalus on, ja mida sagedamini, seda parem!


Kommentaare ei ole: